ZÁMEK DOBŘÍŠ

Současná podoba zámku pochází z let 1745 – 1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mannsfeld. Jeho dcera Isabella byla provdána za Františka Gundakara Colloreda. Tímto vznikl šlechtický rod Colloredo – Mannsfeld, který zde pobýval až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn německou říší, a posléze roku 1945 konfiskován Československým státem a využíván jako Domov spisovatelů.

V roce 1998 byl zámek spolu s francouzským a anglickým parkem vrácen do soukromého vlastnictví.
Současným majitelem zámku je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld z Rakouska. Zámek je otevřen celoročně široké veřejnosti včetně expozice a francouzského parku. Expozice je provozována správou zámku Dobříš.

Snadná dostupnost, rozlehlý zrcadlový sál (220 m2), udržovaný francouzský park a možnost ubytování přímo vybízejí k návštěvě zámku Dobříš.

Zámek Dobříš – historie

První dobříšský zámek v renesančním stylu byl vybudován na konci 16. století. Roku 1630 zámek včetně panství kupuje nejvyšší královský lovčí Bruno Mansfeld. Po rozsáhlém požáru vzniká v letech 1745 – 1765 současná podoba zámku v rokokovém stylu s navazující francouzskou zahradou. Architektem byl Jules Robert de Cotte a interiéry navrhl G. N.Servandoni.
V roce 1771 vznikl šlechtický rod Colloredo – Mannsfeld, sňatkem mezi Marií Isabelou z Mansfeldu a Františkem Gundakarem Colloredo. Rodina na dobříšském panství zůstalado roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn Německou říší.
Po skončení války byl zámek užíván téměř 50 let pro účely Českého literárního fondu jako Domov spisovatelů.
V roce 1998 se zámek stal opět majetkem rodiny Colloredo – Mannsfeld.

Francouzský park

Vzácná ukázka rokokové zahradní architektury, která svými květinovými ornamenty
a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Schönbrunnu. Perla mezi zahradami
v ČR.
Kompozice francouzské zahrady se rozkládá na 5 terasách. Na konci nalezneme oranžérii, která tvoří protipól zámecké budovy. Pomyslný střed celé zahradní architektury vytváří majestátní sousoší s fontánou „Napájení Héliových koní“, dílo  Františka Ignáce Platzera.

Anglický park

Anglický park byla původně ohrazená panská bažantnice asi o rozloze 29 hektarů.
Před rokem 1816 došlo k její přeměně na přírodně krajinářský park. V něm byly vybudovány vyhlídkové plošiny, umělé jeskyně, studánky a cesty vhodné i pro panské kočáry. Hlavní stezka vedla k Čertovu mostu postavenému ze strusky, tedy odpadu z hutí ve Staré Huti.
K tomuto tajemnému místu se váže mnoho pověstí. Prý tu kdysi chudý švec potkal čerta.

Prohlídky

Zámecká expozice – 11 pokojů převážně ve stylu rokoka a klasicismu – dámské a pánské salónky, Spisovatelský pokoj, Zrcadlový sál a další reprezentační místnosti.
Dobříšské přízraky – strašidelná podívaná inspirovaná místními pověstmi zahrnuje čtyři místnosti s postavami, světelnou a zvukovou kulisou. Nejen pro odvážné děti.
Galerie JCM – obrazy v majetku rodiny Colloredo – Mannsfeld.

Doplňkové služby

Hotel Garni**** Zámek Dobříš – nabízí kouzlo historie, romantiky a zároveň moderny. Ubytování v 10 dvoulůžkových pokojích (Standard, Lux, Deluxe), svatební apartmá. Celková kapacita je 22 lůžek. Dále je hostům k dispozici fitness a kongresové centrum.
Svatební obřady, kompletní svatební servis, pronájem prostor, prodejna suvenýrů s dětským koutkem, Zámecká restaurace, Městské muzeum Dobříš

KONTAKT

ZÁMEK DOBŘÍŠ
263 01 Dobříš, čp 1
www.zamekdobris.cz

 

 

Sdílejte tento článek
  • Print
  • Facebook
  • Twitter