Vezměte děti do přírody

Školy v přírodě bývají pro děti především zábavou, ale nemělo by se zapomínat na to, že by se ratolesti měly také vzdělávat. Mnoho zajímavostí přímo z první ruky mohou poznat například v okolí města Chotěboře. Právě tady v blízkosti se nachází Muzeum v přírodě Veselý kopec. Místo je zasazeno na rozhraní Železných hor a Žďárských vrchů.

Zdejší roubenky ukazují, jak se bydlelo a hospodařilo drobným zemědělcům už od poloviny 19. století. Expozice jsou vybaveny celou řadou předmětů a doplňků, které perfektně dotvářejí dobovou atmosféru a nabízejí možnost přiučit se něčemu z historie tohoto malebného místa. Děti jistě ocení technické památky na vodní pohon, kam patří například mlýn s varnou povidel, stupník na tříslo, olejna a pila. Rozhodně by neměly minout také unikátní čtrnáctibokou stodolu. A nakonec zde můžete také shlédnout některou z ukázek lidové kultury a lidových obyčejů, jako jsou například masopustní obchůzka, či jarní a vánoční zvyky

Nádhernou procházku přírodou připravíte dětem, když vyrazíte na výlet údolím kolem řeky Doubravy. Toto místo je protkáno poznávacími stezkami a faunou a florou, která upoutá pozornost nejen dětí, ale i dospělých.

Jeden den určitě věnujte návštěvě města Chotěboř, kde mimo jiné najdete zámek postavený na základech původní chotěbořské tvrze, kterou zničil požár. Stavba je ve stylu raného baroka a má podobu čtyřkřídlé jednopatrové budovy s uzavřeným nádvořím. Za pozornost stojí také anglický park se vzácnými dřevinami. Momentálně se v tomto prostoru nachází městské muzeum, které stojí za návštěvu.

Připravit dětem program, je v tomto místě hračkou a můžete jim dopřát klidné a přitom vzdělávací pobyty v přírodě, jaké byly běžné v době, kdy neexistovaly mobilní telefony a tablety. K tomu můžeme doporučit moderní středisko na polosamotě na Vysočině v překrásném prostředí Železných hor. Více na http://www.chatadoubravka.cz/

 

Sdílejte tento článek
  • Print
  • Facebook
  • Twitter