Loučeňské fotbalové slavnosti

Fotbal vznikl v Anglii a je nejrozšířenějším sportem na světě, to ví asi každý. Méně známé je ale to, že prvenství hraní této hry v České republice drží na Loučeni. Zámek Loučeň proto oslavě tohoto výročí a fotbalu samotnému věnuje celý víkend. Slavnosti fotbalu proběhnou 14. – 15.dubna. Hru do Čech přivezla jeho Jasnost princ Erich Thurn Taxis, nejstarší syn loučeňského knížepána Alexandra. Ten se zajímal o všechno nové a moderní. Studovat odešel do Cambridge, a tam se mu zalíbila míčová hra, kterou hráli spolužáci, tedy fotbal. Sám se stal aktivním hráčem. Do Čech si sebou vzal anglické vychovatele, a také vybavení na fotbal. Z počátku si jen tak kopali v zámeckém parku, přidávali se místní, když pak již v roce 1893 založili první fotbalový klub v Čechách dnešní FK Loučeň 1893, tehdy se jmenovali SK Loučeň. Na začátku bylo těžké najít soupeře. První utkání se odehrálo 18. dubna 1893 v Praze na Císařské louce a soupeřem byl sportovní klub pražských Němců Regatta. Letos tedy oslaví nejstarší fotbalový klub v Čechách 125 výročí. Turnaj zahájí čestným výkopem současná hlava rodiny Thurn Taxis, princ Viktor.

„Zámkem návštěvníky po oba dny provede osobně princ Erich a zavzpomíná jak fotbal v Čechách zakládal. V parku bude připraveno fotbalové hřiště na původním místě a několik ukázkových utkání. Pro ty, kteří si budou chtít vyzkoušet své fotbalové dovednosti bude připraveno několik soutěží,“ uvádí Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Vrcholem slavností bude přímý přenos ČT 4 SPORT fotbalového utkání FK Loučeň 1893 proti TJ Pátek na hřišti ve Štítě.  Akce je organizována společně s FK Loučeň 1893 a ve spolupráci s FAČR,“ dodává Kateřina Šrámková.

Jedním z přihlášených hostů fotbalových slavností je pan Fritz von Thurn und Taxis (Friedrich Leonhard Ignatius Josef Maria Lamoral Balthasar Thurn und Taxis, *1950), syn Johanna T&T. Strávil téměř padesát let za mikrofonem. Patřil mezi nejlepší a nejoblíbenější německé sportovní reportéry a komentátory. Svou kariéru začal u Rádia Bayern v roce 1971, pak pracoval pro Bavorskou televizi a později se stal moderátorem sportovní redakce ARD. Naživo komentoval přenosy z několika Olympijských her, z mistrovství světa ve fotbale a v hokeji, z lyžařských závodů a z utkání Bundesligy. Proslavil se svými pohotovými vtipnými poznámkami a dnes již kultovními průpovídkami.

Od roku 1993 působil jako fotbalový reportér pro sportovní kanál televize Sky. Naposledy komentoval minulý rok závěrečný zápas Poháru DFB (Deutscher Fußball-Bund) mezi Eintrachtem Frankfurt a Borussiou Dortmund. Koncem prosince 2017 odešel z vlastního rozhodnutí užívat si důchodu.

Více o akci a vstupném naleznete na www.zamekloucen.cz.

 

Sdílejte tento článek
  • Print
  • Facebook
  • Twitter