Dopřejte si dovolenou v CHKO Železné hory

Moderní uspěchaná doba žene stále více lidí do náruče přírody. Užít si klid a odpočinek v místě, které oplývá zelení a nabízí relax v prostředí divočiny je stále vyhledávanější kratochvílí. A jedním z takových míst je i Vysočina, konkrétně chráněná krajinná oblast Železné hory s celou řadou možností procházek a volnočasových aktivit.

Právě na procházky lze doporučit zejména procházku kolem řeky Doubravy, která pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Blízko města Chotěboř pak najdete divoký kamenitý kaňon. Za pozornost určitě stojí soutěska Koryto, ve které se říčka line a končí krásným vodopádem. U rozcestí „Točitý vír“ najdeme mohylu, ke které lze přiložit kámen. Dominantou údolí je skála zvaná Sokolohrady, na které stával malý hrádek. Nyní slouží skála jako stěna pro horolezce.

Na cestě potkáte mnoho zástupců zajímavé flory i fauny.  Ostatně zajímavé zvířeny zde můžete potkat více. V oblasti se vyskytují užovky, mloci, výr velký, nebo volavky. Procházet budete převážně jehličnatým lesem. A stejně jako v celých Železných horách, i podél říčky Doubravy najdete naučnou stezku, která vám o oblasti mnohé napoví. Po cestě najdete také několik jeskyní, či zbytky zříceniny lesního hrádků, který je opředený tajemnými příběhy místních lapků.

Je zřejmé, že abyste si celou oblast řádně prohlédli, nevystačíte si s návštěvou na jeden den. Pro přespání můžeme doporučit oblíbené středisko Doubravka, které je určeno jak méně početným skupinám, tak i akcím, kterých se účastní více lidí (soustředění, školy v přírodě, teambuildingy a podobně). Kromě ubytování a stravy je zde i vyžití pro děti i pro dospělé.

 

 

Sdílejte tento článek
  • Print
  • Facebook
  • Twitter