Dopřejte si chvíli odpočinku nad šálkem kávy či sklenkou vína ve třech nejstarších kavárnách v Evropě

Milovníci míst s dlouhou a bohatou historií i poutavou současností, kteří jsou zároveň skutečnými estéty a gurmány, nechodí do kaváren takzvaně „nablint“, ale spoléhají se na léty ověřená doporučení. O tom, kam se v evropských městech vydat na dobrou kávu, úžasnou snídani, báječný dezert nebo sklenku aperitivu, byly popsány desítky stran v nejrůznějších průvodcích. My jsme vám chtěli ušetřit práci, a proto vám teď na seznam míst, která musíte na svých cestách po Evropě navštívit, přidáváme trojici nejstarších kaváren.


1. Caffè Florian – nejstarší kavárna (nejen) v Benátkách (zal. r. 1720)

Káva je dobrý základ na celý den, právě tak jako chutná snídaně. Kombinace lahodného aromatického nápoje, cornetta s marmeládou nebo vanilkovým krémem, nejromantičtějšího města na světě a noblesního interiéru je pak ideál. Taková je i kavárna Florian. Nejspíš ji vůbec není třeba představovat. Ale pokud o ní přece jen slyšíte poprvé, vězte, že jde o nejstarší kavárnu v Evropě, jež ve svých bohatě zdobených saloncích hostila třeba Goetheho, Byrona, Dickense, Prousta…

Ve své době byla kavárna Florian jediným místem v Benátkách, které mohly navštěvovat také svobodné ženy bez mužského doprovodu. Nemá proto asi cenu vysvětlovat, proč si tuhle kavárnu zamiloval i takový svůdce a milovník, jakým byl Giacomo Casanova.

Adresa: Piazza San Marco, 57, Benátky

 

2. Café Procope – nejstarší kavárna v Paříži (zal. r. 1686)

O městě nad Seinou se říká, že je to jedno z nejhezčích míst na světě, plné silných a působivých příběhů, výjimečných chutí a příjemných lidí. A neméně dokonalé jsou i věhlasné pařížské cukrárny a kavárny. Také prastará kavárna Procope měla již od dob svého vzniku ty nejlepší možné předpoklady pro to, aby se v pařížském kavárenském světě stala vyhlášenou adresou. Nad šálkem kávy nebo skleničkou něčeho ostřejšího se tu v minulosti usadil třeba Napoleon, Voltaire, Rousseau, Diderot a další.

Hned na první pohled ohodnotíte kavárnu Procope jako místo s inspirativní atmosférou a elegantním a útulným interiérem, jemuž dominují křišťálové lustry z osmnáctého století, červené dekorace stěn, knihovna se starými tisky i portréty význačných hostů. Kavárnu, v níž si můžete smluvit romantickou schůzku nebo třeba posezení s přáteli, najdete v Latinské čtvrti – jedné z nejstarších čtvrtí v Paříži.

Adresa: 13 rue de l’Ancienne Comédie, Paříž

 

3. Antico Caffè Greco – nejstarší kavárna v Římě (zal. r. 1760)

Věděli jste, že se v Římě podle dobrého mravu nikdy nesnídá doma? Vychutnejte si proto první ranní kávu v některé z mnoha malých útulných kaváren s příjemnou obsluhou. Pokud byste rádi posnídali na místě, kde se dodnes scházívají umělci, spisovatelé a ostatní inteligence, zastavte se ve starobylé kavárně Greco. Tuto nejslavnější římskou kavárnu zdobí klasické sametové pohovky a židle, romantické obrazy, mramorové stolky a pozlacená zrcadla.

Posilněni lahodnou kávou se pak můžete pustit do některé z populárních bezplatných aktivit v Římě. V okolí kavárny by vašim zkoumavým pohledům nemělo uniknout Španělské náměstí se slavným barokním schodištěm ke kostelu Trinità dei Monti. Podvečerní schůzka na Španělských schodech opět vnese do vašeho vztahu jiskru, cit i romantiku.

Adresa: Via dei Condotti, 86, Řím

Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz


 

 

 

Sdílejte tento článek
  • Print
  • Facebook
  • Twitter