Co tak zajít na pivo? Dobrá otázka i v Hanoji!

Pivo je český fenomén. Není divu, jsme na jeho tradici i kvalitu náležitě pyšní, považujeme ho za národní poklad a diskuse u piva za společenskou událost. Ale jak to mají jinde, například ve Vietnamu? Chodí se tam vůbec na pivo? A pokud ano, na jaké? Vaří Vietnamci svoje vlastní pivo? A jak asi chutná? Odpověď na tyto otázky vás možná překvapí.

Bia Hoi – nejlevnější pivo na světě

Jedno z nejznámějších vietnamských piv se jmenuje Bia Hoi (bia = z francouzského bière, pivo). Pokud ho chcete ochutnat v pravé podobě, musíte se za ním vypravit na sever země do Hanoje. Nečekejte však nápoj, který by měl chuť a grády jako Prazdroj, Gambrinus či další vyhlášené české značky. Bia Hoi se sice na pohled tváří jako obdoba našeho světlého ležáku, ale jde spíše o osvěžující nápoj s malou pěnou a nízkým obsahem alkoholu (3-4 %). I proto mu zřejmě někteří skalní čeští pivaři dali přezdívku „svěženka“.

K výrobě Bia Hoi se kromě sladu a chmele používá i rýže. Pivo samotné vyžaduje rychlou konzumaci, ať už jste v restauraci nebo na ulici. Bia Hoi se jeden den uvaří a do 24 hodin musí vypít, protože se do něj nedávají konzervanty, které by životnost točeného piva prodloužily. Aby rychle nezteplalo, servíruje se do dvoudecových sklenic, občas s ledem, a pro domácí spotřebu se stáčí do jedenapůllitrových pet lahví. Na zaplacení skleničky piva vám bohatě stačí desetikoruna (přepočítáno dle místní měny – vietnamského dongu), zvlášť když mezi třetí a čtvrtou máte štěstí na „happy hour“. I proto se o Bia Hoi často mluví jako o nejlevnějším pivu na světě.

Kam jít v Hanoji na pivo?

Když místní pivo, tak s atmosférou, která k jeho konzumaci patří – tak velí logika věci! V Hanoji to znamená nenechat si ujít návštěvu tzv. pivní křižovatky ve Staré čtvrti, anglicky Bia Hoi Corner, kde to ve dne i v noci žije, kde se dá posedět, poklábosit a kam se kromě jídla chodí samozřejmě i na pivo. Místní, především muži, i turisté, kteří toto místo již objevili, tu sedí na stovkách plastových židlí, popíjejí Bia Hoi uprostřed živé místní dopravy plné motorek a užívají si vůně, chutě i zvuky ulice – prostě ruch tepajícího velkoměsta, jakým Hanoj s více než sedmi miliony obyvatel bezesporu je.

Česká pivní stopa

Přestože vietnamské pivo nemá moc společného s tím naším, má české pivo ve Vietnamu, Hanoj nevyjímaje, dobrý zvuk. Určitě na tom má velký podíl životní zkušenost početné vietnamské komunity, která v Česku přišla pivu na chuť a nezapomněla na něj ani po návratu domů do Vietnamu. Také některé hanojské minipivovary začaly vyrábět pivo z českého chmele a sladu pod dohledem českých sládků. Ale to už je zase jiný příběh, i když pivo v něm stále hraje hlavní roli.

Ochutnejte vietnamské pivo na poznávacím zájezdu po Vietnamu. Originální dovolená Vietnam za bezkonkurenční ceny a s individuálním přístupem je zárukou těch nejlepších zážitků.

 

Sdílejte tento článek
  • Print
  • Facebook
  • Twitter