Jak se vybavit na focení do přírody

Stále více lidí chodí do přírody nejen relaxovat, ale také fotografovat. Uklidňující snímky jsou ovšem často vykoupeny delšími procházkami nepohodlným, někdy až nebezpečným prostředím. Ta trocha námahy samozřejmě za hezkou fotku stojí, ale předtím než vyrazíte do přírody na focení byste se měli patřičně připravit.

Technické vybavení je základ

Kromě fotoaparátu, který si do přírody vezmete, byste měli popřemýšlet i o několika doplňcích. Mohou se hodit v nečekaných situacích. Předně je to sluneční clona, která bude chránit objektiv před přímým sluncem. Zabráníte tak přezáření fotek.

Pro pořízení toho nejlepšího snímku musíte často strávit dlouhé minuty ve strnulé poloze. Není divu, že v takovém případě je velmi těžké udržet fotoaparát v nehnuté ruce. Tento nedostatek řeší nejen stativ, ale také dálková spoušť. Stativ do terénu by měl být vyrobený z lehkého materiálu, už tak toho ponesete celkem dosti.

Focení divoké přírody vás může zavést až do extrémních situací. Buďte na ně připravení.

Focení divoké přírody vás může zavést až do extrémních situací. Buďte na ně připravení.

Co do batohu

Asi je zřejmé, že v batohu by neměla chybět svačina a dostatek tekutin. Jídlo by mělo být v uzavíratelných plastových boxech, aby se nezašpinily ostatní věci v zavazadle. Chybět by ale neměl také hadr na otírání techniky, či igelit, který si můžete dát při focení pod kolena, pokud právě sprchlo. Batoh by měl být prostorný, ale zároveň lehký, tedy bez zbytečných konstrukcí. Rozhodně by měl být nepromokavý.

Do batohu dávejte jen nejdůležitější věci a jídlo uzavřené v plastových krabičkách.

Oblečení

Fotografování v přírodě často vyžaduje chození v nepříliš přívětivém terénu. Pro takový případ byste měli mít rozhodně pohodlnou, ale zároveň odolnou obuv. Volte raději pevnější podrážku. Pokud víte, že bude vlhko obujte holínky.

Oblečení by mělo být stejné. Odolné a pohodlné. Mělo by být odolné vůči vnějším vlivům. Focením přírody totiž zřejmě nějakých pár hodin strávíte. Možná do lesa nosíte „hadry na donošení“, ale kvalitní oblečení byste něměli podceňovat. Volit byste měli praktičtější kousky se systémem kapes, do kterých můžete schovat doklady, peníze a podobně. Při focení dvojnásob oceníte kapsy, kam se vejde i větší příslušenství k fotoaparátům, či další pomůcky. Oblečení by mělo mít dlouhý rukáv a dlouhé nohavice, klíšťata tak budou mít cestu k vám  zhoršenou.

A pokud půjdete v období, kdy může začít kdykoliv pršet, nezapomeňte na pláštěnku, nebo alespoň klobouk.

Obecně se doporučuje oblékat více vrstev tenkého oblečení. Každopádně pro výlet do přírody při nižších teplotách byste měli mít termoprádlo. Hodit se budou například také rukavice a to nejen pro uchránění před zimou, ale také třeba pro prodírání se méně přístupnými místy.

Do přírody potřebujete především odolné oblečení. Takové vyrábí například Bushman.

Co ještě by nemělo chybět ve výbavě

Chybět by neměly ani propriety, kterým se běžně říká KPZ (krabička poslední záchrany). Měli byste tak přibalit zápalky, tužku, papír, zavírací špendlíky, baterku, či svíčku, gumičky, nebo provázek. Každopádně by v batohu měl být kapesní nůž.

Myslet musíte také na nenadále nebezpečné situace, takže byste měli mít také lékárničku. V té by neměly chybět náplasti, obinadlo, desinfekční sprej a samozřejmě léky, které užíváte pravidelně (například prášky na alergii).

 

Sdílejte tento článek
  • Print
  • Facebook
  • Twitter