Do Nového Jičína za kulturou i do přírody

Kromě kulturního bohatství má Nový Jičín i překrásné okolí a je tak ideálním výchozím bodem pro pořádání výletů. Podívat se můžete například na Skalky, které jsou oblíbeným výletním místem již řadu let. Svědčí o tom pamětní kámen z roku 1894 nad silnicí ke Kojetínu, na kterém je uvedeno, že Skalky byly k rekreaci upraveny z darů obyvatel města Nového Jičína.

Překrásné místo v lesích za městem ukrývá kamenné divadlo, které vzniklo úpravou bývalého lomu na kámen v roce 1929. Již 13. června 2015 se můžeme těšit na každoroční divadelní dílnu. V areálu Skalek jistě nepřehlédnete venkovní areál Amfiteátru s kapacitou 2000 míst, kde se v letních měsících konají různé kulturní, společenské akce a koncerty, a to především v rámci akce „Novojičínské léto“.

Novojičínské léto vrcholí akcí Slavnost města Nový Jičín, která se koná vždy první sobotu v měsíci září na Masarykově náměstí. Letos to je 5. 9. 2015 a těšit se můžete například na vystoupení kapely NO NAME. Ještě předtím ale zavítejte do Nového Jičína dne 27. června 2015, kdy se koná již 3. ročník pivního a gastro festivalu. Od 11:00 na Vás čeká bohatý doprovodný program, v rámci kterého vystoupí zpěvák Xindl X.

 

Dalším oblíbeným místem procházek je vodní nádrž Čerťák, vybudovaná na Kojetínském potoce. Nádrž se nachází v nádherném romantickém údolí a slouží především k rekreaci a sportovnímu rybaření. Dříve se tady nacházel i malý vodní mlýn, který založil počátkem 19. století Ignác Riedel z Bludovic. Mlýn však už zanikl a zůstala po něm jenom hospoda.

V nadmořské výšce pět set čtyřicet sedm metrů nad mořem leží kopec Svinec. Odtud se otevírají nádherné výhledy jak do blízkého, tak i do vzdálenějšího okolí. Nabízí se strhující panoráma Moravské brány se zříceninou hradu Starý Jičín, v dáli se rozprostírají Oderské vrchy s Nízkým Jeseníkem a za příznivého počasí jde spatřit i nejvyšší moravskou horu Praděd. Na vrcholu Svince leží kamenný kříž, který byl postaven na paměť rodáka Johanna Stiebra, který absolvoval v roce 1873 pouť do Svaté země. Na úpatí Svince nalezneme Oční studánku, pramen silně vápenaté pitné vody, vedle něhož byla vybudována kaple Panny Marie.

 

Sdílejte tento článek
  • Print
  • Facebook
  • Twitter